Władysławowo Władysławowo Władysławowo
Spojrzenia.pl > artykuły > Pożegnanie nauki
5 lutego 2023r., imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Artykuł: Pożegnanie nauki

W trakcie pożegnania ks. Proboszcza padło sporo słów z ust naszych mieszkańców wypowiedzianych głośno- publicznie. Być może niektóre z nich nie były stosowne do uroczystości, wymagają jednak wyjaśnień.
W okresie kadencji ks.Gładysza zaszło sporo zmian ogólnospołecznych.
Jako społeczeństwo po wielu latach utworzyliśmy jedność lokalną, w której zatarły się wcześniejsze podziały.
Trudno w tym miejscu nie dostrzec zasług Proboszcza, który przy okazji festynów, koncertów, czy uroczystości patriotycznych gromadził wokół parafii nas wszystkich.
Równolegle nie sposób pominąć zmian w sposobie funkcjonowania kościoła we Władysławowie.
W kościele pojawiły się takie elementy jak humorystyczne wypowiedzi, oklaski, radość, muzyka pop, fajerwerki czy wspólna zabawa. Jeżeli "...kichnięcie może mieć wymiar ekumeniczny" to radość i oklaski z pewnością mogą być elementem naszej religii.
Skoro było tak dobrze - taką świadomość uzyskuję się zazwyczaj po czasie - to, dlaczego w tej chwili jesteśmy podzieleni?
Nie da się zaprzeczyć, że atmosfera wokół okoliczności odejścia ks. Proboszcza jest owiana różnymi pomówieniami, a mieszkańcy prowadzą spory. Sytuacja ta potwierdza, że mamy świadomość zaistniałych zmian w ostatnich latach, ale rodzi podstawowe pytanie:
KOMU ZALEŻAŁO NA PODZIALE NASZEJ SPOŁECZNOŚCI?
Byłoby naiwnością tłumaczyć parafialną aferę zwykłym przypadkiem i "dobrem kościoła"
Z drugiej strony nie można się dziwić, że przy tak szerokiej działalności ks. Proboszcza znalazły się osoby krytykujące i wyrażające swoje niezadowolenie z jego inicjatyw (w myśl prawdy, że łatwiej skrytykować niż samemu coś zrobić). Jednakże trudno przyjąć, że garstka niezadowolonych osób mogłaby podzielić naszą społeczność.
Wsłuchując się w relację delegatów Rady Parafialnej, którzy w imieniu mieszkańców Władysławowa wyjaśniali sprawę odwołania Proboszcza w biurze archidiecezji gdańskiej wyrażnie widać, że sprawa jest bardziej złożona, a stanowisko hierarchów Kościoła sprowadza się do następujących prawd:
- Kościół jest wieczny i trwa 2 tyś. lat
- hierarchowie są wielcy i wiedzą, co jest dobre dla Kościoła
- społeczność parafialna nie ma wpływu na decyzję administracyjne w swojej parafii, a nawet gdybyśmy zebrali 20 tyś. podpisów pod swoją prośbą to i tak nie zostanie ona uwzględniona.
Czyżby nasi delegaci chcieli wskazać, że to administracja Kościoła przyczyniła się do podziału naszej społeczności w imię "dobra Kościoła" ?
W naszej historii mieliśmy okres, gdy Gdańsk był dla Kaszub Chłańskiem, w którym interesy administratorów były sprzeczne ze sprawami Kaszubów. Czy podobieństwo sytuacji powinno być aprobowane?
Niedawno razem żegnaliśmy w sposób najbardziej uroczysty naszego Ojca Świętego. To ten Papież wzywał, aby odezwał się "głos sumień wołających o poszanowanie godności człowieka, głos wołający o wolność, o sprawiedliwość i o międzyludzką solidarność".
Czy na władysławowskiej plaży, gdy żegnaliśmy Papieża pożegnaliśmy Jego nauki?
Nie sposób znaleźć odpowiedź na te pytania nie spoglądając na własne podwórko, które przypomina sytuację po sztormie. Chyba sami musimy uporządkować ten bałagan, aby przywrócić zachwiane poczucie jedności. Z lekcji historii można wyciągnąć wnioski, że samo przemilczenie problemu nie likwiduje zagrożenia, a sytuacja, że ktoś nas w tym wyręczy po raz kolejny może nas zawieść.
Redakcja
(70)     31-05-2005 10:23  
Komentarze:
posortowano od najnowszych
posortuj od najstarszych
  [1]  2  3  4   z 4   »

Byłam kiedyś na wyjeździe z Serduszkami i pamiętam jak dziewczynki ( 9-13lat) mówiły, że ksiądź jest zboczony i lubi dotykać dzieci. Jestem pewna, że ofiar było wiele.

2019.12.11 23:00:06, IP:83.13.156.113

Anynomous

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej złożyło w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie księdza Stanisława Gładysza, który mógł dopuścić się zabronionego czynu – poinformował rzecznik prasowy chrystusowców.
Według Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której tekst na temat księdza Stanisława Gładysza ukaże się w "Dużym Formacie", jest on odpowiedzialny za molestowanie dziewczynki.
Czy tylko jednej?

2019.12.03 11:33:39, IP:178.43.76.29

S.pelagia

no cóz coz musi być na rzeczy skoro Zakon zawiesił ksiedza w wykonywaniu wszystkich czynności kapłańskich. Nawet na stronie schematyzm znikł:(

2019.12.01 13:55:45, IP:89.229.99.130

Obserwujacy

Teraz ks.Stanislaw jest z nami i dziekuje Bogu za to

2015.11.11 23:57:22, IP:151.249.68.79

Parafianka hull

ks. STANISŁAW GŁADYSZ to najlepszy ksiądz pod słońcem!!! Cały Szczecin do dzisiaj za nim tęskni...

2011.01.18 12:03:11, IP:83.168.91.110

Parafianie

Szanowna Pani Anno Ziółkowska, bywała tu Pani tylko miesiąc podczas wakacji i widziała Pani tylko to co ten niby wielki kapłan chciał, aby ludzie widzieli. On jest wielkim, ale aktorem. Nie zna Pani jego drugiego oblicza i może dobrze, bo to oblicze paskudne. On najbardziej kocha siebie, pieniądze, wódę i ... no właśnie to, co go zgubiło. Proszę mi wierzyć, że nie zna Pani prawdy, tylko jego powłokę, którą przybierał.

2008.11.30 21:32:18, IP:80.54.209.110

Internauta

To już trzy pełne lata jak odszedł z Władysławowa ks. St. Gładysz. Szkoda. To był Wielki Kapłan. Myślę, że teraz mieszkańcy widzą to nazbyt dokładnie. Ja z moimi dziećmi i wnukami mogłam odbierać nauki, słuchać słowa i uczyć się od tego Wielkiego Kapłana właśnie miłości, tak potrzebnej nam grzesznym, tylko przez wakacyjny miesiąc. Zresztą napisałam do Ojca Prowincjała i wyraziłam swoje zdanie, a sądzę że choć we Władysławowie "obca" to w rodzinie katolickiej jeden z jej członków. No, ale cóż wszędzie gdzie dobro Szatan szaleje. I ta Parafia nie obroniła się. W tym roku (2008) również byłam. To już nie jest "moje" Władysławowo. Handel w niedzielę. Wiele wrzasku. Kościoła nie słychać. A to co działo się na najpiękniej chyba sprawowanym Nabożeństwie Fatimskim? Brak zainteresowania ze wszystkich stron i duszpasterzy również (to nie było Misterium - to było odprawienie, bez ducha) zasmucił mnie bardzo. W codziennej modlitwie pamiętam o Waszym Władysławowianie Pasterzu mając nadzieję, że Matka Boża którą ukochał szczególnie ma Go w swojej opiece. Modlę się i za Was, a szczególnie za tych, którzy przyłożyli swój "języczek", swoją "rękę", ale nie osądzam. Pan niech będzie dla Was miłosierny. Dziwię się tylko jak spokojnie przystępujecie do Sakramentów Świętych, nie wynagradzając krzywdy moralnej jaką wyrządziliście temu Kapłanowi. Być może On sam zaprzeczy i powie, że jest szczęśliwy na swojej nowej misji. No cóż, już taki był. Pozdrawiam Was i modlę się Warszawianka

2008.11.15 11:20:15, IP:85.222.86.65

Anna ziółkowska

znam księdza Gładysza jeszcze ze Szczecina i osobiście uważam go za bardzo dobrego kapłana - pełnego życia
zawsze z dziećmi chodziliśmy na msze które prowadził, kazania były ciekawe, a dla dzieci zrozumiałe
pamiętam dzień, kiedy przyznano mu order uśmiechu
a ,,serduszka" - zespół,który tak wspierał to naprawdę chluba parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa
nie znam spraw z Władysławowa, dlatego nie będę się wypowiadał na ten temat, ale pamiętam dzień kiedy ks Stanisław odchodził z parafii w Szczecinie - to była dla nas wielka strata...... żaden z księży , chociaż próbowali nie potrafił wypełnić pustki po ks. Stanisławie.
Obecnie mieszkam na kaszubach i jest mi smutno i żal , że nie szanuje się pewnej inności(czy to zawiść, czy zwykła obłuda) a może Ty ,,x'' czy Ty ,,y'' uważasz siebie za świętą wyrocznię .................
wszystkim ludziom którzy potępiają nowatorstwo życzę wszystkiego dobrego
Szczęść Boże

2008.08.05 23:59:58, IP:87.207.140.165

Ireneusz k

Do pasterza. Moze by swym owieczkom spojrzec w oczy, chociaz raz na dluzej, i ujrzec w nich brata w Bogu. I pomodlic sie za nie, zamiast odgrywac tandetne sztuki, belkoczac w roli glownej?

2008.04.15 00:40:42, IP:91.109.71.111

Iga

Mieszkam w Manchester i poznałam ks.Gładysza i napiszę krótko to zły pasterz

2008.02.22 08:31:53, IP:83.25.246.221

Słonko

pokaz wszystkie

  [1]  2  3  4   z 4   »
Dodaj własny komentarz:
Autor:

Email:

 
Sondaż:
"czy popierasz kaszubskojęzyczne tablice miejscowości"
zagłosowano 185 razy
Co, Gdzie, Kiedy:

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28


polecamy: [więcej »]

Władysławowo - forum na wczasy

o portalu | regulamin i prywatność | kontakt | logowanie
© 2003 - 2023 Spojrzenia.pl Władysławowo
Redakcja Spojrzenia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w serwisie.